Lääne-Harju valla haridusvaldkonna infokiri 

 
 
 

GLOBE talvekool ja Rohelise kooli tegemised Paldiski Ühisgümnaasiumis

Janika Loos, õpetaja

 
 

22.-23. veebruaril osalesime oma kooli GLOBE meeskonnaga Tartus, GLOBE talvekoolis. Mängisime lauamänge, viisime läbi atmosfääri mõõtmised ning saime kaasa lüüa GLOBE lauamängu arendamisel. Õhtut sisustasime lisaks veel liikuva bingo ning lauatennisega. Kokkusaamise olulisteks märksõnadeks olid koostöö ja suhtlemine. Ühtlasi said paika pandud kevadised GLOBE retked, millest üks viib meid metsa istutama ning teine Hiiumaale, kus koos Lauka Põhikooliga on aprillis plaanis läbi viia üks tore koostööpäev.

GLOBE`i talvekoolis Tartus
Foto: Markus Toom

 
 

Igapäevased atmosfääri mõõtmised ning aktiivne osalemine koostööpäevadel, seminaridel, õppepäevadel ja retkedel tõi meie koolile tunnustusena GLOBE aktiivse kooli sertifikaadi.

 
 

Rohelise kooli plaanid

 
 

Rohelise kooli meeskonnaga osaleme sel kevadel ülemaailmses projektis Global Action Days, kus seekord on teemaks kliimakindlus. Läbi viie teema (biomajandus, toit, ringmajandus, muutuv ilmastik ja ökosüsteemide taastamine) lõimime õppeaineid ja seome tegevusi erinevatesse vanuseastmetesse. Projekti ühe päeva oleme plaaninud siduda „Teeme ära!” koristustalgutega.

 

Mida kõrgemalt päike käima hakkab, seda rohkem saame teha ettevalmistusi kooli tarbeaia taimede ettekasvatamisel. Algklassid on esimesed seemned loodusõpetuse tundides juba mulda pistnud. Tõsisem töö hakkab peale aprillis-mais, kui ka teised õpilased saavad näpud mullaseks. Hetkel ootame sügisel maha pandud sibullillede tärkamist, mis oli ühtlasi ka väikeklassi loovtööprojekt. Teine väikeklassi loovtöö oli samuti kooli tarbeaiaga seotud. Üle talve tuli säilitada kaheksa pelargooni taime, nende eest kogu talve hoolitseda, et kevadel need taas kooliaia kastidesse istutada. Nii et ootame pikisilmi kevadet, et üheskoos jälle kooliaias toimetada.

 
 
 
 
 

Lodijärve Kool on tegutsenud pisut üle poole aasta

Nele Lavrikov, Lodijärve Kooli direktor

 
 

Lodijärve Kool on tänaseks ametlikult tegutsenud juba pool aastat. Kooli avamisele 1. septembril 2023 eelnes tõsine töö, mille nimel pingutas kogu meie kollektiiv. Ent vaev tasus end ära – nüüd on meil  o m  a  kool! Praegu õpib Lodijärve Kooli seitsmes klassis kokku 84 õpilast. Eelkoolis käib 24 mudilast, kellest valdav osa plaanib sügisel oma kooliteed alustada just siinsamas, tuttavaks ja omaseks saanud koolimajas.

 

Kevad on ikka olnud tärkamise ja uute alguste aeg. Sel aastal jõudis kevad aga Klooga mändide alla teisiti.  Koos esimeste kevadekuulutajatega saabusid kooli õuele ehitajad. Veebruari lõpus alustati ehitustööde ettevalmistusega, langetati puid, teostati kaevetöid ja paigaldati hüdrandid.

 
 
 
 

Kooli juurdeehituse algus

 
 

Jah, alanud oli meie kooli pikisilmi oodatud uue osa juurdeehitus. See on põnev, kuid samas ka väljakutseid esitav ja keeruline aeg kogu koolipere jaoks. See nõuab meilt paindlikkust, leidlikkust ja kannatlikkust. Seal, kus veel eile kulges koolitee, võib täna juba laiutada kraav. Turvalisuse tagamiseks on ehitusala ümbritsetud aiaga. Ruumipuuduse tõttu toimub osa meie õppetunde Lääne-Harju kultuurikeskuse Klooga majas.  Sinna pääsemiseks tuleb õpilastel nüüd ehituse tõttu varuda rohkem aega ja ette võtta pikem jalutuskäik. Kuid me ei nurise, me teame, mille nimel on need ajutised ebamugavused ja elame rõõmsas ootusärevuses. Me kasvame ja senine kuub on meile lootusetult väikeseks jäänud ning ragiseb kõigist õmblustest. Uus saab suurem ja ilusam, rätsepatööna tehtud. Suur tänu kultuurikeskusele, kes meile seniks abikäe on ulatanud!

 

Rõõmustamiseks on meil põhjust veelgi. Alates jaanuarikuust liitus meiega sotsiaalpedagoog Tiina Tampuu. Kui varem tundsime, et meil võiks ikka majas sotsiaalpedagoog olla, siis täna ei kujuta  elu ilma temata ettegi. Tiina on alati kõikjal olemas - vahetundides koridoris, tundide ajal toeks abivajajatele. Lisaks viib Tiina läbi 1.-3. klassis iganädalaselt kunstiõpetuse tundi, kus loovuse arendamise kõrval õpitakse ka sotsiaalseid oskusi. Nii nagu meie psühholoog Külliki Rannu, on ka Tiina koolitatud mänguterapeut. Seega on meie tugimeeskond täienenud veel ühe tubli spetsialisti võrra, kes  töötab kõigi meie laste parema toimetuleku nimel. Tore on see, et kooliõde Kertu Natka on nüüd majas regulaarselt igal esmaspäeval.

 

Heameelt on põhjust tunda koostöö üle Lääne-Harju Muusika- ja Kunstide Kooliga. Meie 1.-3. klassi õpilased on saanud oma igapäevase õppetöö koolis ühildada õpingutega muusikakoolis ning seeläbi oma päevast koormust pisut vähendada.  Kuigi peab tõdema, et kes teeb, see  jõuab.  Ikka korduvad ühed ja samad aktiivsete laste nimed nii lauljate, tantsijate, pillimängijate kui ka sportijate ning huviringides osalejate nimekirjades. Oleks vaid päeval rohkem pikkust! Erinevalt varasemast praktikast on Lodijärve Koolis rahvatants nüüd vabatahtlik. Tantsivad need lapsed, kes seda soovivad ja naudivad. Sel õppeaastal on meil moodustatud 1.-2. klassi õpilaste rahvatantsurühm ja 4.-6. klassi neidude rühm, keda juhendab Tagne Seeder. Tänu tema nakatavale entusiasmile loodame peagi tantsijatele täiendust.

 
 

Sel aastal tähistasime Eesti Vabariigi 106. aastapäeva teisiti kui varem. 23.veebruari hommikul täitus koolimaja pidulikes riietes lastest ja õpetajatest.  Kõiki valdas üldine elevus,  sest olime kutsutud õpilasesinduse esimehe Sonja Hoovi ja aseesimehe Emelyn Rändvee pidulikule vastuvõtule ning sellele järgnevale kontsertaktusele.

 

 

 

 

Õpilasesinduse esimehe Sonja Hoovi ja aseesimehe Emelyn Rändvee pidulik vastuvõtt Eesti Vabariigi 106. sünnipäeval

 
 

Kell 10 kogunes terve kool klasside kaupa alumisele korrusele ning seejärel liiguti rahulikult ja kannatlikult teisele korrusele, kus meid ootasid õpilasesinduse esimees ja aseesimees. Kõik koolikaaslased ning õpetajad said sooja käepigistuse ja tervituse osaliseks. Peale kätlemist oli soovijatel võimalik jäädvustada pidulik hetk fotoseina ääres ning  seejärel liiguti saali ( pilte sellest sündmusest saate vaadata meie FB lehelt või kooli kodulehelt). Õhkkond oli pidulik ja ülev.  Lapsed ootasid väga kannatlikult kuni kõik kutsutud olid saali jõudnud. Kontsert algas õpilasesinduse esimehe armsa kõnega ning jätkus õpilaste muusikaliste ja sõnaliste etteastetega. Kõlas nii kitarri-, viiuli- kui ka akordionimängu. Suurte ovatsioonide osaliseks said kergejalgsed rahvatantsurühmad, kelle nakatav tantsulust pani õpetajadki kohapeal nihelema.  Vahva luulepõimikuga esinesid esimese klassi koolijütsid ning etteasted lõpetas õpetajate ühislaul. Peale kontserti ootas koridoris pidulikult kaetud suupistelaud. Taas kord oli väga meeldiv tunne, kui viisakalt oskasid lapsed käituda ja sõbralikus vestlusringis erinevaid suupisteid nautida. Peale söömist läks saalis õpetaja Tagne juhendamisel hoogsateks laulu- ja tantsumängudeks… Pidupäeva lõpetasime söögisaalis ühiselt imemaitsvat torti süües!

 

24. veebruari päikesetõusul oli suur hulk meie tublisid õpilasi ja õpetajaid taas koos Klooga lipuväljakul pidulikul lipu heiskamisel, kus tunti rõõmu ilusast päevast ning lauldi koos isamaalisi ja rahvalikke laule.

 

Ühistegemised liidavad!

 
 
 
 
 

Loome ise muusikat. Digitaalselt!

Mihkel Tikerpalu, Lääne-Harju Muusika- ja Kunstide Kooli direktor

 
 

Muusikahariduses ollakse mõtteviisilt üsna klassikalised ning soositakse muusika loomist ja tekitamist akustiliselt, „siin ja praegu“, sõrmitsedes kitarrikeeli või puhudes huulikusse. Samas kogub üleüldiselt hoogu igasugune digitaliseerimine ning IT-vahendite kasutuselevõtt – niisamuti on muusikavaldkonnas üha enam neid, kes tunnevad huvi digitaalse heliloome võimaluste vastu. Muusikaproduktsioon, elektroakustiline muusika või lihtsamalt öeldes arvutimuusika on üks suund, mille ka Lääne-Harju Muusika- ja Kunstide Kool möödunud aasta detsembrikuus võttis.

 

Lääne-Harju Muusika- ja Kunstide Kool taotles 2023./2024. õppeaasta eel Haridus- ja Noorteametilt toetust mitmel tasandil lõimiva digiklassi loomiseks Paldiskisse. Toetust saadi summas 9500 eurot, mis võimaldas soetada erisugust tehnikat, et seada sisse nii arvutimuusika kui -disainiklassid, pakkumaks niiviisi lisaväärtust huvikoolis muusikat õppivatele lastele ja noortele, aga leidmaks ka uusi võimalusi üld- ja huvihariduse lõimimiseks. Osana projektist soetati sülearvutid, MIDI-klaverid, kõrvaklapid ja kõlarid ning hulk salvestustehnikat, mis seati lihtsasti liigutatavatesse komplektidesse. Sedasi on nüüd olemas mobiilne arvutimuusika klass, millega on võimalik muusika produtseerimist õpetada erinevais paigus üle valla.

 

Sel poolaastal õpetatakse arvutimuusikat Lääne-Harju Muusika- ja Kunstide Kooli Paldiski Rae õppekohas korra kuus toimuvate töötubadena õpetaja Villem Rootalu juhendamisel. Tulevikus loodab huvikool seada arvutimuusika sisse eraldi õppeaine või isegi huvialana. Arvutimuusika klassi mobiilsus võimaldab liikuda õppekohtade vahel ning teha hõlpsasti koostööd valla üldhariduskoolidega.

 
 

Arvutimuusika töötuba Lääne-Harju Muusika- ja Kunstide Koolis

Foto: Tuuliki Oberschneider

 
 

Haridus- ja Noorteametile esitatud projekti teise osana luuakse lähiajal koostöös Lääne-Harju Huvikeskuse Paldiski noortetoaga arvutidisani õppimise võimalus, millest esmalt saavad osa huvikooli Paldiski õppekoha kunstiõpilased.

 

Ärme unusta klassikat ning võtame ikka kätte pilli või pintsli, õpime solfedžot ja tutvume kunstiajalooga, aga haarame ikkagi tänapäeva võimalustest ja innoveerime!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

märts 2024