Lääne-Harju vallavolikogu

istungu uudised

 
 
 

Kehtestati toimetulekutoetuse arvestamise aluseks olevate eluasemekulude piirmäärad

Kohaliku omavalitsuse üksuse ülesannete hulka kuulub ka vähemalt üks kord aastas toimetulekutoetuse arvestamisel aluseks olevate eluasemekulude piirmäärade ülevaatamine ja kehtestamine. Võrreldes seni kehtivate piirmääradega muutus neli kululiiki ning põhjuseks on see, et on tõusnud inimeste kulud. Piirmäärad muutusid järgnevalt: üür 8 eurolt 12 eurole, soojaveevarustuseks tarbitud soojusenergia või kütuse maksumus senise kuni 10 eurolt iga pereliikme kohta kuus, tõusis kuni 15 eurole kuus. Lisaks tarbitud vee ja kanalisatsioonimaksumus, mis oli seni kuni 15 eurot iga pereliikme kohta kuus, tõusis nüüd kuni 20 eurole kuus ja viimaseks muudatuseks oli elektrienergia tarbimisega seotud kulu üheliikmelisel perel senise kuni 35 eurot kuus ja 12 eurot iga järgneva pereliikme kohta kuus, asendatakse nüüd 40 eurot ja 15 eurot iga järgneva pereliikme kohta kuus. Kõik arvutused tulevad tegelikust kulust ehk on silmas peetud, mida eluasemekulud seni on näidanud ning välja arvutatud igapäeva kulud. Volikogu istungil sai määruse muudatus ka vastu võetud.

 
 
 

Eilsel istungil otsustas volikogu rahuldamata jätta lapsevanemate esitatud vaide, mis puudutab Lehola koolimaja sulgemist.

Volikogu tutvus enne otsuse langetamist põhjalikult vaides esitatud argumentide ja lapsevanemate seisukohtadega. Volikogu osutas lapsevanemate murekohtadele, nagu näiteks koolitee pikenemine, ning lisas, et ühegi lapse koolitee ei pikene rohkem kui seaduses etteantud aeg. Alternatiividena välja pakutud koolid oleksid endiselt kodulähedased koolid. Samuti paneb vald Lehola küla ja Klooga vahele käima koolibussi. Volikogu selgitas ka, et Lehola koolimajas on põhikooli riikliku õppekava täitmine raskendatud, kuna seal puudub töö- ja tehnoloogiaklass ning õppeköögi kasutamise võimalus kodunduse tundides. Samuti on olulised vajakajäämised õppekavajärgse kehalise kasvatuse tunni läbiviimisel. Praegu viiakse Lehola koolimaja lapsi bussiga Laulasmaa ja Klooga koolimajades toimuvatesse õppetundidesse, näiteks töö- ja tehnoloogia õppetööks. Õppetegevuse üleviimine võimaldab seda, et lapsed saavad õppetööd läbi viia ühes kohas ja ettenähtud tingimustes ning ei pea koolipäeva keskel kulutama aega bussisõitudele. Põhjuseid, mis toetas volikogu otsust oli teisigi.


Kõige selle valguses Laulasmaa Kooli ümberkorraldamine tõstab hariduse kvaliteeti, mille parandamine oli ka lapsevanemate soov.


Taustast: eelmise aasta lõpus võeti vastu otsus Laulasmaa Kooli ümberkorraldamiseks, millega lõpetatakse Laulasmaa Kooli Lehola koolimajas õppetegevus põhikooli astmes. Kuna vallas on suur puudus lasteaiakohtadest ning Lehola koolimaja on algselt ehitatud just lasteaiaks, siis on lasteaiana see hoone kõige praktilisem. Samuti tõstab see hariduse kvaliteeti, viidates eespool toodud põhjustele. Otsus on saanud nii positiivset vastukaja kui ka vastuseisu. Seetõttu esitasid 12 lapsevanemat vallavolikogu 20.12.2022 otsusele vaide, mis eilsel istungil rahuldamata jäeti.

 
 
 

Tutvustati Lääne-Harju valla teehoiukava

 
 

ERC Konsultatsiooni OÜ tutvustas volikogule Lääne-Harju valla kohalike teede hoiukava, mis eilsel istungil otsuste alla ei kuulunud ning läheb hääletamisele eelduste kohaselt järgmisel volikogu istungil. ERC Konsultatsiooni OÜ on konsultatsiooni firma, kes pakub kõrgetasemelist teede- ja liikluse alast konsultatsiooni. Teehoiukavaga antakse ülevaade teede seisukorrast, liiklussagedusest ning teehoiu rahastamise kavandamisest.

Uuringus selgus, et Lääne-Harju vallas on rahuldavas seisukorras 29,8% ning halvas ja väga halvas seisukorras on praktiliselt pool (49,3%) analüüsitud teedevõrgu pikkusest. Positiivne uudis on see, et kergliiklusteed on 96% heas seisukorras. Lisaks teedele ning liiklussagedusele nendel teedel, on teehoiukavas toodud välja ka sillad, truubid ning parklad. Ainuüksi teedevõrgu seisukorra taseme „hea“ saavutamine eeldab iga-aastaseid investeeringuid vähemalt mahus 1,8 mln eurot aastas, kuhu ei ole arvestatud hoolduskulusid ning mis tähendab, et investeerimisvajadus on suur. 2022. aastal sai Lääne-Harju vald teehoiuks tasandus- ja toetusfondist 559 769 eurot ning 2023. aastaks on ettenähtud 474 716 eurot. 

 
 
 

Lõpetati 2005. aastal koostatud detailplaneering

 
 

Söödi kinnistu omanik esitas avalduse Viikingi küla detailplaneeringu menetluse lõpetamiseks Padise külas. Detailplaneering algatati 2005. aastal ning kuna nüüdseks on algse detailplaneeringu eesmärk muutunud, siis puudub vajadus ka edasiseks menetlemiseks. Samuti takistab lõpetamata detailplaneering huvitatud isikutel oma kinnistul ehitusõiguse saamist. Volikogu võttis vastu eelnõu millega lõpetatakse Lääne-Harju vallas Padise külas Vikingi küla detailplaneeringu koostamine.

 
 
 

Anti luba infostendide ja suunaviitade paigaldamiseks

 
 

MTÜ Aktiivne Padise soovib Padise külla, Kloostri jõe idakaldale Padise linnamäe ja Padise kloostri vahelisele kultuurimaastikule rajada põneva ja hariva tähistatud loodus- ja kultuuriloo õpperaja, pikkusega ca 4,3 km. Kuna sellest 2000 m kulgeb läbi erinevate vallaomandis olevate radade, siis on luba vaja ka vallalt, mis eilsel volikogu istungil ka anti.
Padise on pika ja rikkaliku ajalooga paik, kus on säilinud palju vaatamisväärseid objekte ning infostendid, mis koos viitadega loovad tervikliku jalutuskäiguraja. Kokku on planeeritud rajale 30 infostendi ja 11 suunaviida posti, mille rahastamist soovib MTÜ Aktiivne Padise taotleda LEADER toetusmeetme projektist. 

 
 
 

Ilusat alanud kevadet!