Lääne-Harju valla haridusvaldkonna infokiri 

 
 
 

PALDISKI EESTI KOOL TÄHISTAB 

30 AASTA MÖÖDUMIST AJAST, KUI TAASISESISVUNUD EESTIS AVATI 1994. AASTAL ENDISES SÕJAVÄELINNAS EESTIKEELNE KOOL

Helve Mandzolo, Paldiski Ühisgümnaasiumi direktor

 
 

Paldiskis on haridust antud üle 250 aasta. Selle aja jooksul on siin tegutsenud väga palju erineva nime ja õppekeelega koole. Viimased eesti klassid olid Paldiskis 1975/76. õppeaastal. Siis saadeti eesti õpilased Keila kooli. Eestikeelse hariduse andmine katkes 1994. aastani.

 

1. septembril 1994. aastal avas Paldiskis uksed eestikeelne algkool. 1996. aastal kasvas algkoolist välja põhikool ja 1999. aastal avati siin eestikeelne gümnaasium. 2013. aasta on kooli ajaloos märgilise tähendusega. Paldiski linna koolivõrgu korrastamise tulemusena otsustati liita eesti ja vene gümnaasiumiosa. Esialgu oli kahtlejaid, kas kõik hakkab edukalt toimima. Tänaseks on selge, et just selline koolisüsteem toetab lõimumispoliitikat ja eri rahvusest lapsed saavad väga edukalt koos õppida. Kahe õppekava koostoimimine ei ole sugugi lihtsalt tulnud, on olnud palju katsetamist ja leiutamist. Uue kooli üle ootuste kiire omaksvõtmine venekeelse põhikooli lõpetanute poolt on õnnestumine.

 

Nii on kool kasvanud ja otsinud oma nägu siin paesel pinnal. Paldiski eesti kooli kollektiiv on harjunud, et nad on ikka kuhugi kasvamas. 2006. aastal avasime mittestatsionaarse osakonna (õhtukooli), mis oli aastatel 2006-2019 väga populaarne. Järgmisest õppeaastast plaanime pakkuda gümnaasiumiastmes ka e-õppe vormis õppimise võimalust.

 

Kui kool on 30-aastane, siis on ta noor kool, aga piisavalt vana selleks, et olla oma traditsioonide ja oma näoga. 30 aastat - sellesse aastate ketti on põimitud erinevad inimesed, erinevad võimalused ja erinevad väärtused, kõige selle kõrval on aga midagi, mis aegade jooksul on olnud ja püsinud, mida on osatud hoida. Seda miskit ei saa kajastada pingeridades - see miski on meie kooli aura. Leiame me seda koostegemisest, suhetest, toetavast sõnast, paljudest pisiasjadest iga päev.

 

Paldiski eesti kooli omanäolisuse tagavad õppetegevust toetavad rohked õppekäigud ning projektid.

 

Rohelise Kooli programmiga liitusime juba 2019. aastal. Teadusprogrammiga Globe alustasime kaks aastat tagasi. Oleme Liikuma Kutsuv Kool ning osaleme Erasmus+ rahvusvahelistes projektides. Klass+ projektiga oli võimalus soetada mobiilne multimeediaklass. Tegemist on kokkupakitavate multimeedia (kaamerad, droonid jm) vahenditega, mida kasutatakse õppetöö rikastamiseks.

 

Valikainetest pakume nii riiklikus õppekavas kirjeldatud valikkursuste hulgast valitud kursuseid kui ka kooli enda koostatud ja kooli õppekavas kirjeldatud valikkursuseid. Valikkursuste nimekiri on pikk ja siin on mõned näited: ettevõtlusõpetus, psühholoogia, õpilasfirmad, inimene ja religioon, keskkonnaõpetus, projektijuhtimine, kodulugu, Pakri poolsaare ja Pakri saarte ajalugu, teatriõpetus, multimeedia, raamatupidamine, füüsika ja tehnika, riigikaitse. Autoõpetuse valikaine on eriti populaarne. Koostööpartneriks on meil viimastel aastatel olnud autokool Odium.

 

Valikkursuste süsteem on paindlik, võimaldades koolil kaasata õpetajaid, oma ala spetsialiste, väljaspoolt kooli ja lisada õpilaste huvidest lähtuvaid uusi kursusi. Oleme lisanud enesejuhtimise, jahinduse, rekreatsioonikorralduse, rahvatantsu, kliimamuutuste, rahatarkuse ja inseneeria valikursused.

 

Arvestatakse kooli õppekavavälist õppimist või tegevust, sealhulgas õpinguid mõnes teises õppeasutuses, kooli ainekava osana, näiteks õpilase osalemine treeningutel spordikoolis või õpingud muusikakoolis.

 

Soosime õpilaste osalemist Tartu Ülikooli Teaduskooli ja TalTechi kursustel (kool tasub õpingute eest ning arvestab teaduskooli kursuseid gümnaasiumi õppekava täitmisena). Samuti arvestame kogukonnapraktikat õppekava osana.

 

On loomulik, et 30 aastaga on muutunud tavad, õpitud on hindama uusi väärtusi, aga koolil on möödunud kümnenditest kaasa võtta tugevalt laotud vundament, milles on pühendumist ja koostegemise rõõmu. Oleme multikultuurne paindliku õppekorraldusega kool. Meil on oma väljakujunenud traditsioonid ja oma kooli ajaleht. Siit on tuule tiibadesse saanud sajad õpilased ja oma esimese õpetajakogemuse paljud pedagoogid.

 

Soovin, et Paldiski eesti kool oleks alati avatud uutele algatustele ja et kooli meeskonnas leiduks alati entusiastlikke õpetajaid-eestvedajaid. Juubeliaasta lõpetame 1. juunil piduliku kontsert-aktusega.

 
 
 
 
 

GLOBE retk Hiiumaale

Jaanika Loos, õpetaja

 
 

18. aprillil toimus Paldiski Ühisgümnaasiumi ja Lauka Põhikooli ühine eesti - ukraina õpilaste GLOBE retk Hiiumaale. GLOBE retk on sündmus, mille käigus õpitakse tundma Eesti loodust, keelt ning GLOBE tegemisi.

 

Kui selle päeva hommik Harjumaal oli üsna karge, siis Hiiumaale jõudes võttis meid vastu mõnusalt paitav päike. Jõudes Lauka Põhikooli, tutvusime kooli, koolipere ja sealse ilmajaamaga. Viisime läbi atmosfäärimõõtmised, õhutemperatuuri, õhurõhu ning õhuniiskuse mõõtmised. Harjutasime pilvede liigitamist ning määrasime koordinaate. Vahetasime kogemusi, kuidas kummaski koolis atmosfäärimõõtmised korraldatud on ning milliseid vahendeid selleks kasutatakse.

 

Kui mõõtmised tehtud, suundusime metsa, Tihu looduskaitsealale, Vanajõe oru õpperajale. Lauka kooli loodusainete õpetaja Triin Saue oli ette valmistanud tutvumis- ja liikumismängud. Seejärel suundusime Hiiumaa kõige kaunima jõe - Vanajõe - kallastele, kus mõõtsime jõevee temperatuuri, vaatlesime vee läbipaistvust ning mõõtsime pH-d ja juhtivust. Ka see on osa GLOBE keskkonnamõõtmistest. Matkaraja läbimiseks said õpilased kaasa mõned lihtsad vaatlusülesanded ja oli tore näha, et kiirelt moodustusid kahe kooli õpilastest segaseltskonnad. Osad õpilased olid omavahel tuttavad juba veebruaris Tartus toimunud GLOBE talvekoolist.

 

Lõunasöögiks grillisime vorstikesi ja veetsime mõnusalt aega. Igal õpilasel tuli endal metsa alt leida ja sobivaks valmistada grillimiseks vajaminev puuork. Jäätmete vähendamise eesmärgil me ühekordseid nõusid ei kasutanud ning igaühel olid oma nõud retkel kaasas.

 

Enne praamile minekut põikasime veel Rannapaargu seiklusrajale ning andsime hoogu külakiigel. Päeva lõpetuseks viisime läbi keskkonnatöörühma koosoleku ning vaatasime tagasi peagi lõppevale õppeaastale. Ühtlasi panime kirja mõtteid ja ideid suveks ning  järgmiseks õppeaastaks. Nii mõnegi õpilase jaoks oli Hiiumaa retk esmakordne ning praamisõit oli elamus omaette.

 

Retke toimumist toetasid MTÜ GLOBE Eesti ja Ameerika Ühendriikide Suursaatkond.

 
 
 
 

GLOBE`i retkest osavõtjad

Foto autor Maiken Jõesoo

 
 
 

Lustipesa Lasteaia esimene õppeaasta

Erika Elissaar, lasteaia direktor

 
 

Lääne-Harju vallas alustas 1. septembrist 2023 uue asutusena tööd Lustipesa Lasteaed. Lasteaia alla  kuuluvad endised Laulasmaa Kooli lasteaiad: Lehola lasteaed, Klooga lasteaed ja Karjaküla lasteaed. Personali ettepanekul said majad uued nimed. Lehola lasteaed on Kurepesa maja, Klooga lasteaed on Metsamaja ja Karjaküla lasteaed sai rühma järgi nimeks Mesimummude maja.

 

Peale uute nimede sai Kurepesa maja juurde väikerühma, kus käivad lapsed, kes vajavad enda ümber vaiksemat keskkonda ja vähem lapsi. Rühmapersonal on suurepäraselt toetanud sealseid lapsi ja vanemaid.

 

Meie lasteaia üldeesmärgiks on lapse mitmekülgne ja järjepidev areng kodu ja lasteasutuse koostöös. Meie õpetajad lähtuvad lasteaia tegevuste planeerimisel põhimõttest, et see toetab lapse kehalist, vaimset, sotsiaalset ja emotsionaalset arengut, mille tulemusel lapsed omandavad positiivse minapildi, mõistavad ümbritsevat keskkonda, oskavad käituda eetiliselt, on algatusvõimelised, omandavad esmaseid tööharjumusi, on kehaliselt aktiivsed ja saavad aru tervise hoidmise tähtsusest. Neid põhimõtteid toetab Kiusamisest vabaks ja Rohelise Kooli programmi kasutamine kõikides lasteaia majades.

 
 

Oleme väga uhked meie tublide töötajate üle, kes igapäevaselt tegelevad lastega, toetavad ja arendavad neid, pakkudes neile erinevaid õppimisvõimalusi nii toas kui ka õuealal. Lasteaias on käinud külas erinevad loomad ja linnud. Liblikate rühmas elasid merisead Roosi ja Paula.

 

Merisead Roosi ja Paula lasteaias

 
 

Õpetajate juhendamisel on lapsed läbi viinud põnevaid katseid erinevate vahenditega: lumega, veega, värvidega, habemeajamisvahuga, värviliste kommidega, taimedega jms. Ehitatud on taimekaste ja putukahotelle. Õpetajad kasutavad õppetegevuste rikastamiseks infotehnoloogia ja robootikavahendeid. Toimunud on matkad loodusesse, õppekäiud ja muuseumites. Terve lasteaiapere käis jõulude ajal Keila kirikus. Muusikaõpetajad korraldasid koos Eesti Vabariigi 106. aastapäeva tähistamiseks ühise ürituse Kurepesa majas.

 

Sügisel istutati koos lapsevanematega iga maja õuealale kevadlillede sibulaid. Hetkel kasvatatakse rühmades taimi ette, et panna nad õueala taimekastidesse. Kasvatatakse ka enda toidulaua rikastamiseks maitsetaimi, hernevõrseid ja kurki.

 
 

Sügisel istutati koos lapsevanematega iga maja õuealale kevadlillede sibulaid. Hetkel kasvatatakse rühmades taimi ette, et panna nad õueala taimekastidesse. Kasvatatakse ka enda toidulaua rikastamiseks maitsetaimi, hernevõrseid ja kurki.

 

Kevadlillede sibulad lähevad mulda

 
 

Aprillis toimus konkurss - Lustipesa Lasteaia laulululaps. Sealt valiti lapsed laulma valla laululapse konkursile, kust edasi Harjumaa laululapse konkursile pääses üks meie lasteaia laps Laurel Laanekivi.

 

Metsamajas jätkatakse varasemat traditsiooni ja korraldatakse iga-aastane liikumisüritus „Sporditrall“, kuhu kutsutakse naaberlasteaedade vanemad rühmad ja kus tervislike suupistetega toetab osavõtjaid  sponsor AS PINUS.

 

Murekohaks on see, et meie majad asuvad üksteisest 10 km kaugusel ja majade vahel ei ole liikumiseks ühistransporti, tihedamat koostööd raskendab ka ühise aja leidmise. Oleme siiski korraldanud üritusi personalile: õppeaasta algul toimus tutvumise piknik, õpetajate päeval väljasõit ja jõulude ajal pidulik õhtusöök Metsamajas. Tervisemeeskond on korraldanud personalile matka ja bowlingumängu. Plaanis on veel koolitusväljasõit õpetajatele ja õpetaja abidele, külastame Anija valla lasteaeda ja mõisa ning teeme kokkuvõtteid sellest õppeaastast  ning planeerime uusi tegevusi järgmiseks õppeaastaks.

 
 
 
 
 

Lääne-Harju valla laululaps 2024

Mariann Randmäe, Lääne-Harju Kultuurikeskuse juhataja

 
 

Lääne-Harju valla laululapse konkurss toimus 20. aprillil Padise Rahvamajas.

 

Rõõmu ja uhkustunnet jagus nii juhendajatele, emadele-isadele kui ka vanaemadele-vanaisadele, sest laulmas võis näha Lääne-Harju valla paremikku, kes Padise, Vasalemma ja Paldiski piirkonna eelvoorust välja olid valitud. Laulasmaa piirkonnast valisid sel aastal välja laululapsed konkursile lasteaedade ja koolide lauluõpetajad.

Konkursil olid lauljad esinemas kuues vanuserühmas, alates kolmandast eluaastast kuni 18. eluaastani, kaasa arvatud õppivad 19-aastased noored.

 

Esinejaid hindas kolmeliikmeline žürii, kuhu kuulusid Heini Vaikmaa, Ülla Trass ja Tarmo Sillaots. Nende valida jäi igast vanuserühmast laululapsed, kes esindavad Lääne-Harju valda konkursil „Harjumaa laululaps 2024", mis toimub 3. ja 4. mail Laagri Kultuurikeskuses. Andekaid esinejaid ja tulevikustaare on meie vallas kasvamas omajagu ning nii mõneski vanusegrupis oli väga keeruline teha seda lõpliku otsust. Ka need lapsed, kes sel korral esimese kolme hulka ei valitud, olid väga tublid ning on oodatud uuesti osalema järgmisel kevadel valla laululapse eelvoorudes.

 
 

Harjumaa laululaps 2024 võistlusel esindavad Lääne-Harju valda:

3–4-aastaste vanuserühm:

Juhan Jüri Seim 3-aastane. „Kurg ja konn“ muusika Meeta Terri, sõnad Liina Raudsik, juhendaja Piret Arikainen

Laurel Laanekivi 3-aastane. „Minu emake“ muusika ja sõnad Sirje Luke, juhendaja Aivar Uuk

 

5–6- aastaste vanuserühm:

Keidi Rullingo 5-aastane. „Minu õpetaja“ muusika Vello Lipand, sõnad M.Purde, juhendaja Kaie Külasepp

Mattias Lainesaar 5-aastane. „Minu i“ muusika Helve Mikussaar, sõnad E.Esop, juhendaja Helme Uutma

 

7–9- aastaste vanuserühm:

Meribel Lainesaar 7-aastane. „Läbi öö“ muusika Priit Pajusaar, sõnad Henno Käo, juhendaja Helme Uutma

Reena Trepp 9-aastane. „Neile, kes on sündinud mais“ muusika ja sõnad Earl Brent / eestikeelsed sõnad Heldur Karmo, juhendaja Marge Matson

 

10–12- aastaste vanuserühm:

Mia-Annabel Kask 10-aastane. „Väike Laululind“ muusika ja sõnad Anu Röömel, juhendaja Helen Hiie

Carmen Migur 10-aastane. “Astub hommik” muusika Juhan Trump, sõnad Heljo Mänd, juhendaja Mall Türk

 

13–15- aastaste vanuserühm:

Delisa Kaljapulk 14-aastane. „Imagine“ muusika ja sõnad John Lennon, juhendaja Helen Hiie

 

16–18- aastaste (19-aastaste, kui õpib) vanuserühm:

Anette Marie Põldsalu 17-aastane. „Lose Control“ muusika ja sõnad Teddy Swims , juhendaja Helen Hiie

 
 

Fotod laulukonkursilt, pildistas Monika De Oliveira

Fotod asuvad siin!

Palju õnne võitjatele ja nende õpetajatele!

Soovime kõigile edukat esinemist Harjumaa Laululaps 2024 lauluvõistlusel.

 
 
 

Avatud on kandideerimine Lääne-Harju õpilasmalevasse alates 24. aprillist kuni 26. maini

Viktoria Visbek, Lääne-Harju Huvikeskuse juhataja

 
 

Õpilasmaleva eesmärk peale töökogemuse saamise on kodukandi ajalooga tutvumine ja noorte keskkonnateadlikkuse tõstmine, mis on suurepärane viis kogukonnaga sidususe tugevdamiseks. Pöörame tähelepanu rohelise mõtteviisi propageerimisele ja taaskasutusele. Selline malevaprogramm pakub mitmekülgseid õpivõimalusi ja praktilisi kogemusi, mis aitavad noortel mitte ainult arendada tööoskusi, vaid ka tugevdada sidet oma koduvallaga ning tekitada huvi keskkonnateadlikkuse ja jätkusuutlikkuse vastu.

 

Lääne-Harju Õpilasmalev 2024 pakub tööd 100 noorele. Kõigi tulevaste malevlastega sõlmitakse tööleping, palgamääraks 4,86 eurot (bruto) tunnis.

 

Õpilasmaleva rühmadesse saavad kandideerida Lääne-Harju valla sissekirjutusega koolinoored, kes on vanuses 13-19 aastat. Kandideerimine toimub läbi veebikeskkonnas asuva registreerimissüsteemi. Huvilised täidavad ankeedi ning seejärel korraldatakse töövestlused, mille alusel moodustatakse malevarühmad.

 
 

Projekti raames moodustatakse erinevates vallapiirkondades 7 rühma:

I vahetus 17.06 – 21.06 PALDISKI RÜHM, 15 malevlast

II vahetus  01.07 – 05.07 PALDISKI RÜHM, 15 malevlast

III vahetus  15.07 – 19.07 PALDISKI RÜHM, 15 malevlast

IV vahetus  17.06 – 21.06, RUMMU RÜHM, 10 malevlast

V vahetus  01.07 – 05.07, KLOOGA RÜHM, 15 malevlast

VI vahetus  08.07 – 12.07, PADISE RÜHM, 15 malevlast

VII vahetus  15.07 – 19.07, LAULASMAA RÜHM, 15 malevlast.

 
 

Maleva rühmajuhtideks on Lääne-Harju Huvikeskuse noorsootöötajad – Ekaterina Vorobjova, Piret Sirila, Marina Murtazina, Karin Treufeldt ja Alina Luther, kellel on laagrikasvataja või laagrikasvataja-juhataja osakutse.

Projekti rahastatakse Haridus- ja Noorteameti ning Lääne-Harju Vallavalitsuse poolt.

 
 

Maleva info ja registreerimine

 
 
Registreeri siin!
 
 

Eelmise suve malevlased

 
 
 
 
 

Töökuulutused

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

aprill 2024