Lääne-Harju vallavolikogu

istungi uudised

 

Lääne-Harju valla 2024. aasta eelarve

 
 

Volikogu istungil oli Lääne-Harju valla 2024. aasta eelarve teine lugemine. Muudatustest nii palju, et lisandus Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse toetus 35 000 eurot. Programmi ,,Hoovid korda’’ raames esitati 2023 aastal taotlusi vähem, kui eelarves oli planeeritud, seega vähendati 2024.a. eelarves toetusmeedet 10 000 euro võrra. Muutus palgafond magistrikraadiga õpetajatel ja muudeti lasteaiaõpetajatel, tugispetsialistidel jm töötasu. Kulude kokkuhoiu eesmärgil on võrreldes 2023. aastaga vähenenud sporditegevuse rida 11 600 eurot, kultuuriürituste rida 30 000 eurot ning ringhäälingu ja kirjastamisteenuste rida 5000 eurot. Laulasmaa, Lustipesa ja Risti Kooli lasteaedade majanduskulude eelarvele lisanduvad moodulite rendi summad.
Hallatavate asutuste 2024.a. majanduskulude suurus on seotud 2023.a. majanduskulude eelarve täitmise tulemusega: kokkuhoid lisandub 2023.a. eelarvele, ülekulu väheneb ning sellega summaarne muutus eelarvele on 3200 eurot. Koolide majanduskulude eelarvesse on lisatud riigi poolt eraldatud kultuuriranitsa summa 13,75 eurot õpilase kohta. Investeeringute osas taotleb vallavalitsus toetust meetmest ,,Kohaliku omavalitsuse investeeringud jalgratta või jalgteedesse’’ Lohusalu-Laulasmaa kergliiklustee rajamiseks ca 1,5km ulatuses. Kergliiklustee eeldatava maksumus on 400 000 eurot ning töösse läheb projekt siis, kui saab ka rahastuse. 2024. aastaks planeeritakse valla põhivara müüki suurendada 89 900 euro võrra. Ning Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse toetus on planeeritud kasutada bussiootepaviljonide rajamiseks.

 
 
 

Seati sundvaldus Laulasmaa küla Laululinnu ja Metsalinnu

 
 

Nagu eelmisest punktist võis lugeda, siis Lääne-Harju valla eelarvesse on planeeritud tingimuslikult 400 000 eurot jalakäijate teede tegemiseks. Toetuse saamiseks on vaja täita ennem kõik tingimused, et üldse saaks taotluse esitada. Üheks tingimuseks on see, et enne taotluse esitamist on lahendatud maa kasutusõiguse küsimused ning puudu oli veel tee välja ehitamiseks Laululinnu ja Metsalinnu kinnisasjade aluse maa kasutusõigused. Vallavalitsus võttis ühendust Laululinnu ja Metsalinnu kinnisasjade omanikega ning mõlemad olid nõus, et seatakse kokkuleppeline tähtajatu ja tasuta sundvaldus Lääne-Harju valla kasuks ning selle kinnitas heaks ka volikogu. 

 
 
 

Muudeti rongisõidul saadava soodustuse suurust

 
 

Volikogu otsusega muudeti varasemat ,,Rongisõidul soodustuse saamise kord’’ 26.11.2019 määrust. 2019. a. määruse alusel oli isikutel, kelle elukoht on rahvastikuregistri andmetel Lääne-Harju vald, õigus saada Elroni rongiliinides I kuni IV sõidutsooni piires piletihinnast 60% soodustust. Valla 2020. aasta eelarves nähi ette transporditoetuseks 218 000 eurot, kuid reaalsuses oli transporditoetuse tegelik suurus 228 000 eurot ning 2023. aastal oli see toetus kerkinud juba 318 000 euroni ehk on näha, et transporditoetuseks ette nähtud summa on aastatega tublisti kasvanud. Arvestades sõitjate arvu suurenemist ning Elroni liinirongide piletihinna tõusu, ei ole valla 2024. aasta eelarves transporditoetuse sellistes määrades tõus enam jõukohane ning uueks soodustuse suuruseks määratakse 50% piletihinnast.

 
 
 

Vallavalitsuse struktuur sai ühe ametikoha võrra rikkamaks

 
 

Volikogu otsusega muudeti vallavalitsuse struktuuri ja teenistuskohtade koosseisu. Muudatuse ajandiks oli see, et sotsiaalosakonda loodi juurde ajutine 1,0 koormusega noorte heaolu spetsialisti ametikoht. Ametikoht on 4 aastase tähtajaga ja on projekti põhine ning ametikoha rahastus toimub Harjumaa Omavalitsuste Liidu taotletud ja rahastuse saanud Euroopa Liidu ühtekuuluvus- ja siseturvalisuspoliitika fondide projektiga ,,Lääne-Harju noorte tööhõive suurendamine ja hoidmine’’. Projekti eesmärk on aidata harius- või tööellu need noored, kes ei õpi ega tööta. Statistika järgi on meie vallas praeguselt hetkel selliseid noori vanuses 16-29 suisa 130. Iga noorega tegeletakse individuaalselt, uuritakse mis on need põhjused miks ei käi koolis ega tööl ning vajadusel aidatakse koostada CV või pakutakse abi  ja tuge muul moel.

 
 
 

Volikogu otsusega jõudis lõpule pikk ja keeruline saaga 

 
 

Vallavalitsus seisis silmitsi keerulise juhtumiga, kus olid kokku langenud kaks halba asja korraga – valla elanikul oli jäänud oma kinnistu õigel ajal erastamata ning ka pärimismenetlus oli jäänud tegemata. Selline olukord piltikult öeldes tähendas seda, et inimesed elasid justkui majas mis ei kuulunudki neile ning seda juba 1972. aastast saati. Puudus ka igasugune dokumentatsioon, mis seostaks praegused omanikuid kuidagi tolleaegsete omanikega. Selliseid juhtumeid on olnud ka varasemalt ning välja kujunenud praktika, mismoodi selliseid olukordi lahendada. Taolise juhtumi korral saab vallast kinnisasja valdaja ning vald omakorda võõrandab kinnistu tasu eest omanikele. Kui ei ole mõjuvat põhjust, siis käib hinna määramine turuhinna alusel, kuid konkreetselt selle juhtumi osas jõudis vallavalitsus järeldusele, et oleks õiglane müüa kinnistu maaväärtuse hinnaga, kuna elanikud on teinud kõik hoone säilitamiseks ja hooldamiseks. Maaväärtus on hinnanguliselt natukene alla 10 000 euro ning kompromissikorras olid elanikud nõus ostma selle summaga kinnistu ära. Ühtlasi näitavad sellised juhtumid, kui oluline on õigeaegselt ära teha pärimismenetlus, sest mitmete põlvkondade järel on hiljem võimatu tuvastada, kes on tegelik omanik.

 
 
 
 
 

Vallavara anti kolmeks aastaks kasutusse

 
 

Kloogarannas on ettevõtlus tubliti arenenud, nimelt juba mitmendat suve toimetavad Kloogaranna rannaalal toimekad noored, kes pakuvad rannakülastajatele toredat ajaveetmist sup-laudade rentimise näol. Iga aasta algul on nad eeskujulikult sõlminud vallavalitsusega lepingu, et nende pakutav teenus oleks legaalne ning lubatud. Tavapärase aastase lepingu asemel anti volikogu otsusega Rannalahendused OÜ’le veespordivarustuse renditeenuse pakkumiseks leping kolmeks aastaks, tasuga 300 eurot aastas. See annab kindlustunde teenuse pakkujatele, et kolm aastat on neil mureta ja saavad täieõiguslikult seal teenuse pakkumist jätkata ning ennast avalikult ka reklaamida. 

 
 
 
 
 

Vallavara võõrandamisele

 
 

Paldiski linnas Peetri 20 KÜ esitas Lääne-Harju vallale taotluse, et valla omandis olev Peetri 20b tootmismaa krunt ära osta eesmärgiga, et paigaldada sinna prügimaja. Korteriühistul on olemas prügimaja, kuid Päästeamet leidis, et prügimaja on korterelamu otsaseinale liiga ligidal, mis tõttu ei vasta nõuetele ning korteriühistul tuleb leida parem koht prügi ladustamiseks. Volikogu andis loa, et vallavalitsus saaks teha ettepaneku võõrandada Paldiski linnas Peetri 20b kinnisasi 1853 euroga Peetri 20 KÜ’le. Kinnisasja võõrandamise hind vastab turuväärtusele.

 
 
 
 
 

Volikogu jättis N. R. Energy OÜ vaideotsuse rahuldamata

 
 

Volikogu jättis rahuldamata N. R. Energy OÜ vaideotsuse. Nimelt on N. R. Energy OÜ ja Lääne-Harju vallavalitsus pidanud läbirääkimisi Keila-Joale uue katlamaja ehitamiseks, et suurendada katlamaja küttevõimsust, kuna aastatega on elanike arv tublisti kasvanud.  N. R.Energy OÜ koostas eelprojekti, millega soovib Lossi 7 kinnistule ehitada uue katlamaja ning novembrikuu volikogu otsusega seati Keila-Joa Lossi tn 7 hoonestusõigus tasuta N. R. Energy OÜ’le uue katlamaja ehitamiseks.

N. R. Energy OÜ esitas vaide, milles palus novembrikuu volikogu otsus tunnistada kehtetuks, kuna nemad soovivad kinnistu võõrandamist, mitte hoonestusõigust.

Vallavalitsus on seisukohal, et on nõus küsima volikogult luba, et sõlmida uue katlamaja teenindamiseks vajalike teede ja rajatiste võimaldamiseks ja maaküsimuste lahendamiseks N. R. Energy OÜ’ga rendileping kuivõrd soojatootja operaatorileping on tähtajaline, siis ei ole maa müümine ühele konkreetsele soojaettevõttele põhjendatud. 

Vallavalitsus tegi ka ettepaneku kohtumiseks, et arutada hoonestusõiguse seadmisi, kuid N. R. Energy OÜ kirjutas, et on kahtlev kokkusaamise vajaduses ja jättis kohtumisele tulemata. Vaide esitaja on kindlal seisukohal et soovib valla poolt maa võõrandamist, kuid taotluse esitamine ei tähenda seda, et vallal on kohustus maa omandamisega nõustuda ning taotlejal ei ole õigustatud ootust, et taotlus rahuldatakse taotluse esialgselt soovitud viisil. Vallavalitsus algatas avalduse järgi menetluse, mille käigus jõuti järeldusele, et maa võõrandamise asemel piisab ja on mõistlik seada hoonestusõigus. 

 
 
 

Põhimääruste muutmine

 
 

Muudeti Lääne-Harju Valla Tugikeskuse põhimäärust. Määruses korrigeeriti mõningaid sõnastusi ja väljendeid ning viidi sisse ka mõned suuremad muudatused. Näiteks viidi põhikirjas vastavusse asutuse tegelikud tegevused ja pakutavad teenused, milleks on on eluruumi-, varjupaiga- ja reotsialiseerimisteenus. Resotsialiseerimisteenus oma olemuselt ei ole midagi uut, kuid teenusena on selle eesmärk individuaalselt nõustada ja juhendada igapäevaelu korraldamisel abi vajavat inimest, et toetada tema toimetulekut ning tagada inimestele majutusvõimalus (voodikoht jagatud eluruumis või eraldi eluruum). Resotsialiseerimisteenust osutatakse seni, kuni inimene on võimeline iseseisvalt ühiskonnas toime tulemas, sealhulgas tagama endale eluruumi ja täitma sellega kaasnevaid kohustusi.
 

Põhimäärust muudeti ka Lääne-Harju valla Muusika- ja Kunstide Koolil. Huvikooli põhimäärus kinnitati 2021. aastal ning uue asutuse asutamisest alates on huvikoolis rakendatud palju uuendusi ja muudatusi, mida ühendhuvikooli põhimääruse esmasel loomisel ei olnud võimalik ette näha. Põhimääruses muudeti muuhulgas hindamissüsteemi, täpsustati kuidas toimub õpe erinevates astmetes ning võeti välja loetelu, kus koolid asuvad. Koolide asukohad võeti välja seetõttu, et kui peaks asukohas midagi muutuma, siis ei pea uuesti põhimääruses muudatusi tegema.

 
 
 

Otsustest veel

 
 

Volkogu istungil kinnitati Lääne-Harju Vallavalitsuse palgajuhend. Viimati kinnitati vallavalitsuse palgajuhend 2022. aastal ning peale seda on vahepeal muutunud töötasud ja on tulnud muuta ka palga alammäärasid. Muudatused ei tähenda seda, et vallavalitsuse ametnikel tõuseksid palgad, kuna sellele seab piirid valla eelarve, kuid muutuvad lihtsalt mõned punktid. 

Lisaks muudeti Tuulna külas asuva Pioneeri väikekoha ruumikuju, kohanimeobjekti ruumikuju muutmine oli vajalik, et Kõrgemäe tee 10 ja Kõrgemäe tee 12 kinnistute lähiaadressid vastaksid liikluspinnajärgsele adresseerimisele