Ilusat eesti ilukirjanduse päeva!

Lääne-Harju valla haridusvaldkonna infokiri 

 
 
 

Maailmanädal Paldiski Ühisgümnaasiumis

Janika Loos, Paldiski Ühisgümnaasiumi õpetaja

 
 

Paldiski Ühisgümnaasiumis toimus 15.-19. jaanuarini maailmanädal, mille teemaks sel aastal oli “Meie maailm. Minu mõju”.
 

Nädal algas kätepesu tunniga 1. klassile. Õpilased Veronika Prihhodko ja Pavel Tsvetkov rääkisid seebi päritolust ja käte pesemise vajalikkusest ning koos õpiti õigesti käsi pesema, samal ajal vee säästlikkust meelde tuletades. Tunni lõpus joonistas iga õpilane pildi talle tunnis meeldejäänust. Klass sai kingituseks Veronika valmistatud seebid. Õpilased Maarius Sild, Andreas Rae ja Adriana Kiviselg õpetasid algklassiõpilastele jäätmete sorteerimist. Õpiti ka erinevate aastaaegade ilmastikunähtusi ning uuriti, kui kaugele suudavad hüpata suuremad ja väiksemad maailma imetajad. Liikumisõpetuse tundides püüti loomade sammupikkused välja hüpata. 6.-9. klassid panid oma jäätmete sorteerimise teadmised proovile läbi Kahoot viktoriini.

 

Teisipäev oli ülekooliline pesapäev, mille eesmärgiks ainetevaheline lõiming, õpilaste omavaheline koostöö ja üksteise abistamine.  1.-11. klassi õpilased koondusid segameeskondadesse ning üheskoos osaleti erinevates töötubades.  Käsitööpesas meisterdati taaskasutatavatest materjalidest eesti, vene ja ukraina rahvuslilli; tühjadest piimapakenditest valmistati lindudele söögimaju ning pudelikorkidest valmisid lillepottidele alused.
 

Bioloogiaklassis oli prügisaarte pesa. Tutvuti mõiste tähendusega, anti ülevaade plastiliikidest ning prügisaarte tekkepõhjustest. Tuletati meelde prügi sorteerimise põhireeglid ning pandi proovile oma teadmised Kahoot viktoriinis.

Geograafiaklassis õpiti tundma Euroopa riike ja nende pealinnu. Tuletati meelde Euroopa riikide lipud.

tutvumine riikide lippudega

 
 

Mängude pesas saadi läbi Kliimakooli kaardimängu teada, milline on meie igapäevategevuste jalajälg ning kuidas seda vähendada. Nooremad õpilased said mängida ohtlike ilmastikunähtuste lotot. Õues, liikumispesas tutvuti kooliümbruse taimede infotahvlitega ning vastati sealt leitava info põhjal küsimustele.

 

tutvumine taimede infotahvliga

 
 

Ajalooklassis arutleti maailmanädala, kultuuri- ja keskkonnateemadel ning tutvuti ka teiste koolide maailmapäevade tegevustega.
 

Kolmapäeval külastas meie kooli loodusfotograaf Sven Zacek. Ta jagas 9.-12. klassiga oma imelisi töid ja rääkis põnevatest kohtumistest loomade-lindudega. Kohtumine fotograafiga oli sügisese maailmakoristuspäeva auhind meie koolile.

18. jaanuar on ülemaailmne lumememmepäev. Otsustasime selle päeva õues veeta. Lumi küll lumememmede tegemist ei soosinud, kuid lumes ehitada, kelgutada ja möllata sai küll.
 

Maailmanädala lõpetasime Paldiski lasteaias Naerulind. 12. klassi õpilased Maarius, Andreas ja Adriana koos õpetaja Janikaga käisid lasteaialastega jäätmete sorteerimise mänge mängimas. Lapsed olid aktiivsed ja nutikad ning tegid rõõmsalt kõik tegevused kaasa. Meie aga saime põneva kogemuse võrra rikkamaks.

Maailmanädal toimus MTÜ Mondo maailmapäevade konkursi raames. Nädala tegevused valmistasid ette ja viisid läbi 12. klassi õpilased. Neid juhendas õpetaja Janika Loos.

 
 
 

Parima keeleteo tiitli kandidaat

Haridus- ja Teadusministeerium ning Emakeele Selts andsid teada, et Lääne-Harju valla Lasteaed Sipsik  on esitatud 2023. aasta parima keeleteo tiitli kandidaadiks.

Hääletada ning kandidaatidega tutvuda saab kuni 13. veebruari keskööni: https://hm.ee/keeletegu2023.

Keeleteo konkursiga tunnustatakse tegusid, mis tõstavad eesti keele tuntust ja mainet, väärtustavad eesti keele õpetamist, õppimist ja oskamist, soodustavad eesti keele kasutamist ja staatuse kindlustamist ning edendavad eesti keele talletamist ja uurimist.

Aasta keeleteokonkursil antakse välja kaks auhinda: peaauhind ja rahvaauhind. Peaauhinna saaja otsustavad taasiseseisvunud Eesti haridus- ja teadusministrid, rahvaauhind selgitatakse avaliku hääletuse teel.

2023. aasta keeleteo tiitlile jäi pärast Emakeele Seltsi juhatuse sõela kandideerima 32 mullust keeletegu.

Laureaadid tehakse teatavaks 15. märtsil Tartus Haridus- ja Teadusministeeriumis.

 
 
 
 
 
 
 

Õpetajate streik viib läbirääkimistesse

 
 

Lääne-Harju valla koolid ja lasteaiad elasid 22. jaanuarist kuni 26. jaanuarini streigi lainetel. Seitsmest valla koolist osales streigis 5 ja lasteaedadest 1 asutus. Streikivaid õpetajaid ja toetusstreigis osalejaid oli kokku 146. Streigi teisel nädalal alates 29. jaanuarist jätkavad tööseisakuga u 70% valla suurima kooli õpetajatest Laulasmaal.
 

Haridus- ja teadusministeeriumi teatel on saadetud kutse õpetajate esindusorganisatsioonile, erakoolidele ning kohalikele omavalitsustele, et alustada läbirääkimisi haridusleppe sõlmimiseks aastateks 2025-2027.
 

Minister Kristina Kallase sõnul on soov osapooltega ühiselt kokku leppida karjääri- ja palgamudel, mis aitab kaasa ameti väärtustamisele, tagab õpetajate järelkasvu ja tööpanusele vastava palga. „Tean, et paljud õpetajad ootavad just muudatusi töötingimustes, et koormus oleks paigas ja karjäärivõimalused läbi räägitud. Ühes sellega peab arutama ka, kuidas jõuaks üldhariduskooli õpetajate keskmise palk 2027. aastaks 120%ni Eesti keskmisest ja seda kõigis omavalitsustes. Loodan väga, et kohalike omavalitsuste esindajad on valmis tulema koos ministeeriumi ja õpetajatega laua taha - ainult koostöös on võimalik tekkinud hariduskriisi lahendada. Ettepaneku kokku saada saatsime kõigile kohalikele omavalitsustele ja erakoolide pidajatele, sest vaid nemad saavad määrata õpetajate töötingimused,“ selgitas minister.
 

Esimene kokkusaamine osapoolte vahel toimub 19. veebruaril Tartus, järgmised kohtumised on kavandatud märtsi, aprilli ja maikuusse.
 

Kutse läbirääkimistel osalemiseks said omavalitsuste juhid, erakoolide pidajad, Eesti Haridustöötajate Liit, Eesti Linnade ja Valdade Liit ning Eesti Eraüldhariduskoolide Ühendus.

 
 
 
 
 

Uued välisvabatahtlikud Lääne-Harju Huvikeskuses

Külli Liebert, Lääne-Harju Huvikeskuse projektijuht

 
 

Lääne-Harju Huvikeskusesse saabusid jaanuari alguses uued välisvabatahtlikud – Rocio Hispaaniast ja Thomas Prantsusmaalt. Nad jäävad siia seitsmeks kuuks rikastama kohalikku noorsootööd, viima läbi kultuuri- ja spordiüritusi ning abistama noorsootöötajaid. Lisaks plaanib Thomas koostöös Paldiski Ühisgümnaasiumiga läbi viia vabatahtlikku teenistust tutvustava ürituse ja prantsuse kultuurisündmuse. Paldiski noored on näidanud üles huvi teha hispaania nädal koos Rocioga, kus saaks tutvuda hispaania köögi, tantsu, ajaloo ja muu põnevaga.

 
 

Projekti toetab Erasmus+ ja Euroopa Solidaarsuskorpuse Agentuur

 

välisvabatahtlikud Paldiski noortetoas

 
 
 

Avaneb taotlusvoor noorte omaalgatuse toetamiseks

Lisett Liiv, projektijuht

 
 

Veebruari alguses on Lääne-Harju valla noortel võimalus taotleda rahastust oma ideede elluviimiseks. Noorte omaalgatuste toetamisega julgustatakse noori arendama oma ettevõtlikkust, loovust ja koostööd. Algatatud projektid ja noorte initsiatiiv aitavad lahendada ühiskonnas esinevaid probleeme ning toetavad sotsiaalsete ja keskkonnaalaste küsimuste käsitlemist. Näiteks võivad noored korraldada rohekampaaniaid keskkonnateadlikkuse tõstmiseks, luua noortekeskusi või korraldada sündmusi kogukonnas, et toetada piirkonna noorte arengut ja heaolu.
 

Lisaks nendele aspektidele aitab noorte omaalgatuse toetamine kaasa ka ühiskonna üldisele arengule ja innovatsioonile. Noortel on küllaga ideid ja ettevõtlikkust ning vahel hoopis uusi põnevaid vaatenurki ja lahendusi mõne probleemi lahendamiseks - vaja on vaid anda võimalus, olla veidi toeks ja julgustada!

Taotlusvooru kohta täpsem info tuleb lähiajal ka Lääne-Harju valla kodulehele. Rohkem informatsiooni noorte omaalgatuse toetuse taotlusvooru kohta saab lisett.liiv@laaneharju.ee

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

jaanuar 2024