Lääne-Harju valla haridusvaldkonna infokiri 

 
 
 

Inspiratsioonipäev Paldiski Ühisgümnaasiumis

Maiken Jõesoo, Paldiski Ühisgümnaasiumi huvijuht

 
 

1.veebruaril toimus Paldiski Ühisgümnaasiumis üks meeleolukas üritus – inspiratsioonipäev. Selle eesmärgiks oli pakkuda elamusterohket päeva mitte ainult meie kooli, vaid ka kõikide teiste Lääne-Harju valla koolide 9. klasside õpilastele. Inspiratsioonipäevale olid oodatud kõik need, kes on huvitatud oma õpingute jätkamisest koduvalla gümnaasiumis.

 

Päeva esimeses pooles said sõna vilistlasest vallavanem Jaanus Saat ja kooli direktor Helve Mandzolo. Samuti said õpilased kuulata vilistlaste lugusid, kus nad jagasid oma mälestusi kooliajast ja rääkisid sellest, kus ja kellena nad täna töötavad.

Vilistlased Marju Piirimägi, Merilin Mölder, Jaanus Saat, Elise Lomp, Kenneth- Martin Kreitsmann, Norman Vester jagavad õpilastega oma mälestusi. Autor: Artur Raik

 
 

Kui vilistlaste lood said kuulatud, oli õpilastel võimalik osaleda töötubades. Valikus olid jahinduse, ettevõtluse, karjäärikeskuse, riigikaitse, droonide ja filminduse töötuba.

 

Ettevõtlusõppe töötoa eesmärk oli tutvustada Eesti õpilasfirmade õppeprogrammi, mis õpetab praktilise tegevuse kaudu ärikorralduse põhimõtteid. Õpitoa raames toimus väike tutvustav loeng ning praktiline rühmatöö, mille käigus visandasid õpilased oma toote ärimudeli ja esitasid seda kõigile osalejatele.  Parima äriidee visandajad said magusa auhinna.

 

Jahinduse töötoas tutvustati kõigepealt kursuse ülesehitust (veidi teooriat ja palju praktilisi tegevusi, nt lasketiiru külastus, jahipäevad metsas, kohtumine jahikoertega, metsamatk).

 
 

Jahinduse töötuba - juhendaja õpetaja Janika Loos. Autor: Artur Rauk

 
 

Näidati pilte eelmise kursuse tegemistest. Põhisõnumina jäi kõlama, et jahindus ei ole vaid ulukite küttimine (nagu suur osa inimesi arvab), vaid annab võimaluse looduses liikuda, looduse märke märgata ja jäädvustada ning loomade-lindude käitumist tundma õppida. Töötoa lõpus sai ära arvata Eesti loomade jälgi.

 

Filminduse töötoas tutvustati kooli meediaalaseid võimalusi ja vahendeid ning seejärel oli praktiline osa.

 
 

Multimeedia töötuba- juhendaja õpetaja Karmen Urgard. Autor: Artur Rauk

 
 

Õpilased said rohelise tausta ees prompteri pealt kaamerasse uudised lugeda. Kaks vabatahtlikku said lugeda ning kaks vabatahtlikku said kaamera taga olla. Seejärel pandi filmitud klipid arvutisse ning prooviti montaažiprogrammi. Nii valmisidki selles töötoas uudisteklipid.

 

Paldiski Ühisgümnaasium pakub gümnaasiumiõpilastele mitmekesist valikkursuste nimekirja. Meie õpilaste seas on populaarsemateks valikkursusteks osutunud näiteks autoõpetus, rahatarkus, ettevõtlusõpe, karjääriõpetus, psühholoogia, meedia, jahindus, teatriõpetus ja riigikaitse.

 
 

Sisseastumisavaldusi 10. klassi saab esitada kuni 15.06.2024 aadressil kool@paldgym.edu.ee

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Padise Põhikool loob ja arendab oma kuvandit

Karin Zahharov, Padise Põhikooli direktor

 
 

2023. aastal seadsime koos omavalitsusega prioriteediks edendada Padise Põhikooli kuvandit. Meie eesmärgiks ja südamesooviks on, et Padise koolil oleks tugev kuvand ja meie kool oleks kogukonnas eelistatud valik nii õpilastele kui töötajatele.

Nii sai ette võetud üks suur ja põnev teekond ja 2023. aasta aprillis alustati projektiga. See teekond on olnud uudne ja väljakutseid pakkuv mõlemale osapoolele.

 

Kooli kuvandi arendamisse kaasasime tunnustatud konsultatsiooniettevõtte Fontes. Ettevõtte konsultant Kadri Sooberg-Aettik tõstis esile, et Lääne-Harju vald pakub Padise Põhikoolile võimalust kooli brändi ja kuvandit edendada: „Tavapäraselt on meie klientideks erasektori organisatsioonid, kellega oleme tööandja brändingu arendamisel koostööd teinud. Teeb suurt rõõmu, et Lääne-Harju vald on suunanäitajaks, pakkudes ühena esimestest üldhariduskoolide seas Padise Põhikoolile võimalust võtta süsteemselt ette kooli brändi ja kuvandi edendamine. Koostöös Padise Kooli brändi arendamisel hindame kõrgelt laiapõhjalist kaasatust kõikide oluliste huvigruppide näol. Samuti usaldust ja avatust, mis on Fontesel partnerina aidanud mõista ja tunnetada üdini kooli identiteeti, kultuuri, inimesi ja kogemust, mida kool loob nii õpilastele, vanematele kui töötajatele, aga ka laiemalt kogukonnale.”

 

Fontes viis läbi vestlusringid kooli töötajate, õpilaste, vilistlaste ja vanemate esindajatega. Lisaks vestlusringidele toimusid mõned personaalsed intervjuud huvigruppide esindajatega, samuti regulaarsed kohtumised, inimeste aktiviseerimine ja julgustamine, mõtestamaks kooli väärtusi ja panustamaks koos kooli kuvandi loomisesse kui protsessi, mis kestab läbi aastate.

 

Brändi loomisel on oluline, et see annaks autentselt edasi asutuse unikaalsust ja olemasolevat kogemust, mis sillutab kontakti tulevaste potentsiaalsete õppijate ja töötajatega. Samuti on oluline vaadelda ja analüüsida mitte ainult tänase kultuuri ja kogemuse tugevusi, vaid ka ebatäiust, milleks projekti kaasatute ring on näidanud üles igakülgset avatust ja huvi. Ka see on väärtuslikuks sisendiks. Bränd peab olema eelkõige tähenduslik ja tõepärane tänastele kooliga seotud inimestele ja kogukonnale, et nad oleksid kooli saadikud. Kooli saadikuks saab olla igaüks meie seast, kes kannab edasi positiivset kogemust, saadud tarkust ja sõnumit kooli kohta.

 

Pärast infokorjet ja vestlusi fookusgruppidega anti meile kõigile tagasisidet. Esimese tagasisidena põhjal selgus, et meeskonnas tajutakse suure muutusena avatust ja juhtimise muutust. Muudatuse tunnetamine igasuguses protsessis on oluline faktor ja mõjutab suuresti edasist. Muudatus tähendab liikumist praegusest seisundist soovitud tulevikku. Meie meeskonnas tekkis tahtmine liikuda ja seda teha koos. Muudatuse põhjuseks võib olla midagi suurt või pisike vajadus, kuid igal juhul on soov liikuda ja olla tänasest parem ja edukam.

 
 

Projekti käigus hakkasid inimesed mõtestama meie kooli väärtusi ja tugevusi ning nende üle sügavamalt arutlema ning unistama. Seda viimast tuleb teha, sest unistustel on võime täide minna.  Kool on keskkond, kus aktiivseid osapooli on palju. Mõistes ühiselt kooli väärtusi, mida oleme ise loonud, saame liikuda edasi, et koolis õppimine ja seal olemine oleks inspireeriv ja toetav.

 

Hetk töörühma tegemistest.

 
 

Siinkohal soovin välja tuua mõned mõtted, mis tekkisid projektis osaledes.

 

Kerli Võrk: „Tegutsesime ja pingutasime kõik ühise eesmärgi nimel, et leida koolile tunnuslause, mis meid eristaks ja iseloomustaks. Sellised ühised tegutsemised kindlasti lähendavad meid ja annavad ühtse tegutsemise tunnetuse.“

 

Küllike Laansoo: „Suurim kasu oli, et arutlesime ühiselt kooli väärtuste üle. See on oluline enne õppekava uuendamist.“

 

Õpetaja Inga: „Fontes suunas meie mõttetööd, aitas sõnastada mõtted lausetesse.“

Projekti kõige väärtuslikuma teadmisena võib tõdeda, et terviklik inimene saab hakkama nii iseendaga kui kogu ümbritseva maailmaga. See kehtib nii töötajate kui õpilaste kohta. Inimeseks kasvame õppides. Padisel elame ja oleme koos ning õpime üksteiselt, inimestena kasvame koos ja kogukonnana kasvame kokku.

 

Programmis osalemine oli kui üks värske õhusõõm, mis rõõmustas Padise kooliperet ja tõi meile uue hingamise läbi uute püstitatud eesmärkide. Koolitus oli toetav, tõhus, praktiline ja kaasav. Iga kogemus, mis loob väärtust, on oluline meile endile ja meid ümbritsevale.

Oleme tänulikud saadud võimaluse eest, mis on toonud meie kooli ellu ja meeskonda uusi mõtteid ja pannud meid tegutsema koos ühise eesmärgi nimel.
 

 Kasvame koos!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Jätkusuutlik areng igasse rühmaruumi!

Triin Merila, Padise Lasteaia direktor

 
 

Koostööpartnerid

 

Eelmise aasta jaanuaris panime Padise Lasteaias kokku „rohelise“ töögrupi, kelle töö eesmärgiks on arendada ja juurutada lasteaias keskkonnasäästlikku mõtteviisi igal võimalikul viisil. Töögruppi kuulub töötaja igast rühmast, lapsevanemate esindaja ja juhtkond. Igal aastal valitakse ühiselt välja Rohelise Kooli teemad, mille suunas tehakse pidevat tööd ning püütakse lasteaia elu jätkusuutlikult edendada. Töögruppi moodustades oli kohe alguses teada, et kõikide meie mõtete realiseerimiseks on meil vaja leida lisarahastust. Tänaseks on Padise Lasteaed juhtimas Erasmus+ koostööprojekti, mille eesmärgiks on kestliku arengu põhimõtete juurutamine nii lastes, töötajates kui ka kogukonnas.

 
 

Kogu projekt sai alguse tegelikult juba möödunud aasta aprillis, kui asutuse juhina käisin Poolas koostööseminaril ning leidsime ühiselt Islandi ja Belgia lasteaedade direktoritega, et tegelikult oleks antud teema raames üksteiselt nii mõndagi õppida. Panime toona Varssavis kokku kogu projekti põhja ja sisu ning otsustasime suure õhinaga taotleda Erasmus+ koostööprojekti maksimaalset summat 60 000 eurot. Kuigi idee tundus esialgu utoopiline ning rahastus pigem ebatõenäoline, siis pärast mitmeid veebikoosolekuid ja kümnete meilide vahetamist sai meie projekt valmis ja teele saadetud veel viimastel minutitel. Sellele järgnes tõeline üllatus – sest saime positiivse rahastuse kogu taotletud summale.

Kuigi projekt on alles lapsekingades ning suur töö ootab veel tegemist, siis plaanid on meil suured – saadud toetusest korraldame õpetajatele õpirändeid ning töötube Islandil ja Belgias kogemuste nippide vahetamise eesmärgil. Samuti on plaanis uuendada lasteaia õueala ja õuesõppe võimalusi ning korraldada vallaülene rohekonverents. Kogu projekti mõte on toetada süvitsi lasteaia ning sealjuures kogukonna samme jätkusuutliku keskkonna poole. Oleme teoorias väga tugevad, kuid vajame praktiliste sammude jaoks julgemat pealehakkamist ning sihikindlamat tegutsemist ja loodame, et just see Erasmus+ projekt meid sellel teel toetab.

 
 
 
 
 
 
 
 

veebruar 2024